Перевірка стану FDM 3D принтера на прикладі Ender 3 та подібних

Увага: я не можу нормально перекласти деякі терміни з англійської, тому ви зможете доволі часто бачити слова накшталт "хот-енд" (або "хат-енд"), "leadscrew" та інші. Я намагатимусь з часом це виправити.

Якщо ви хоч трохи знайомі з онлайн-спільнотою на Reddit.com, та зазирали у сабреддіти по 3д друку, то у вас могло скластись певне враження про це хоббі.

Принаймні, у мене воно склалось досить сумне та з нотками розчарування у людях. Бо, переважна кількість постів там є погано оформленими, по триста раз заданими одними й тими самими питаннями, які не було б потрібно задавати, якби люди користувались здоровим глуздом, або хочаб трохи часу приділили спробі зрозуміти, що не так з їх принтером.

Щоб забезпечити максимальну якість друку, слід спершу переконатися, що ваш 3d пинтер правильно зібраний.

Дуже багато питань створені, бо люди взагалі не розуміють, що вони роблять, та як навіть у загальних рисах має працювати їх 3д принтер.

Внаслідок цього, можна побачити, що людина на повному серйозі хоче поставити другий "leadscrew", з синхронізацією через ремінь, чи додатковий кроковик, бо у них провисає каретка справа, і вони не знають про існування ексцентричної гайки, щоб це провисання мінімізувати.

В результаті, весь Реддіт завалений постами такого типу:

 • О ні, при нагрівання хот-енду пластик вилазить з сопла та закручується вліво — що робити?
 • При друці пластик налипає на сопло а не на робочу поверхню — це сопло браковане?
 • При друці принтер клацає. Я вже тричі замінив сопло, але сопло всеодно забите
 • Що не так? (прикладає розмите фото незрозумілої фігні)
 • Я вже все перепробував, нічого не допомагає (ніде у пості не вказано, що саме було перепробувано)
 • Я встановив магнітний стікер на робочу поверхню, і тепер сопло впирається в неї при друці, і пластик не виходить з сопла
 • Прокинувся зранку, а весь хот-енд вкритий шаром пластику — тепер доведеться новий принтер купувати?
 • Я вже тричі вирівняв положення робочої поверхні, але нічого на ній не тримається (прикладає фото, де видно, що між соплом та робочою поверхнею сантиметр відстані)
 • Щойно зібрав свій перший 3д-принтер, що ви порадите надрукувати?

Подібні пости сильно підривають мою віру у майбутнє людства. Тому, я хотів би зібрати трохи базових моментів, на які слід звернути увагу, якщо ви вперше зібрали свій 3д принтер, і відчуваєте, що з ним щось не так. Можливо він нормально працює та непогано друкує, але ви бачили, що така сама модель принтеру у інших людей друкує краще. Або щось просто не працює, і ви не знаєте, з чого почати, щоб знайти проблему. Тут я спробую перелічити все, що впливає на роботу принтеру та якість друку. Все буде розглянуто на прикладі принеру типу Ender 3 та подібних — це досить популярний початковий принтер.

#На що слід звернути увагу:

Можна представити принтер у вигляді такої ієрархії, де найбільший вплив на якість друку має структурна складова (рама, направляючі), і найменший (але всеодно суттєвий) — програмне забезпечення. Приблизно це можна описати так:

 1. Рама
 2. Вертикальні направляючі (вісь Z)
 3. Горизонтальна направляюча (вісь X) та коліщатка, які забезпечують її рух
 4. Горизонтальна направляюча (вісь Y) та коліщатка, які забезпечують рух нагрівальної платформи
 5. Каретка хот-енду
 6. Паски, які забезпечують рух каретки
 7. Хот-енд
 8. Екструдер
 9. Мотор екструдеру
 10. Мотор осі Z
 11. Мотор осі Y
 12. Мотор осі X
 13. Паски, які забезпечують рух нагрівальної поверхні
 14. Кабелі

Я не розглядатиму наявність сенсору типу BLTouch як впливову складову на даний момент, хоча він досить відчутно допомагає компенсувати нерівності робочої поверхні та зменшити кількість невдалих перших шарів.

#Механічна складова

#Направляючі та коліщатка

Всі структурні елементи (рама, всі направляючі) мають бути рівно прикручені та не мають хитатися. Якщо на цьому етапі щось не так — всі подальші спроби щось виправити не дадуть відчутних результатів.

Далі слід переконатися, що рух по всім осям відбувається без надмірних зусиль, але і без хитання чи перекошування елементів. Для цього доведеться відʼєднати паски від каретки та нагрівальної платформи, також зняти leadscrew.

Після цього слід похитати нагрівальну платформу перпендикулярно до її направляючої — вона не має нахилятись. Також вона має плавно рухатись вздовж направляючої без необхідності прикладати надмірні зусилля.

Якщо щось хитається при русі, або навпаки — погано рухається, слід підкоригувати притискання коліщаток до направляючих. Це робиться наступним чином: з того боку, де до направляючої торкається лише одне коліщатко, у основи коліщатка буде не циліндр, а гайка. Ця гайка зі зсунутим центром (гайка-ексцентрик), і трохи провернувши її, можна зсунути коліщатко ближче або далі від направляючої. Таким чином можна підкоригувати притискання.

18 квітня 2023: цей пост ще не закінчено, заходьте через декілька днів.

CC-BY-SA by Dmytro Rublov, 2023. All Rights Reserved. Built with Typemill.